Projekcije 18.8.2021.: nastavak rasta

VAŽNO: Da biste razumjeli kontekst, pogledajte Povijest pandemije u Hrvatskoj.

I dok su projekcije od 30.6. savršeno najavile početak i razvoj novog vala početkom srpnja (pogledajte niže), iteracija od 8.8. je bila nešto preoptimistična. (Inače, mnoge zbunjuje potreba da se epidemiološke projekcije ažuriraju - o čemu pogledajte niže).

Ovdje je zaista važno za naglasiti da je novi val počeo oko 1.7., ali zbog naravi akumuliratnih stopa rasta neki ljudi misle da on počinje tek sada - ovo sada je naprosto kontinuirani razvoj.

Ova projekcija vraća se otprilike na postavke s kraja lipnja, uz duži vremenski period.

Glavni razlog pesimističnijih procjena su nove informacije o značajno smanjenoj efektivnosti cjepiva, što vidimo
- kako i u razvoju u ključnim državama kao Izrael (koji je jedan od najcpijeljenijih na svijetu - gdje dostižu rekordne brojeve zaraze, a većina ‘slučajeva’ su cijpeljeni)
- tako u razvoju u praktički svim ostalim zemljama EU
- ali i u konkretnim istraživanjima efektivnosti cjepiva.

Pogledajmo najprije epidemiju u nekim ključnim zemljama, kako bismo razumjeli kontekst. Epidemija značajno raste u mnogim zemljama, neovisno o strogosti mjera. Najprije zemlje regije:

Zatim, uz neke druge zemlje zanimljive za usporedbu, zajedno s obuhvatom cijepljenja. Kao što vidimo, veliki obuhvat nije garancija obuzdavanja epidemije - štoviše, neke od zemalja s najvećim obuhvatom imaju i najveće izboje:

Već i pogledom na ove grafikone jasno je da je širenje epidemije od varijante delta praktički neobranjivo, jedino je pitanje gdje će se zaustaviti. Razvoj je dvojak, odnosno kombinacija dva parametra (za koje još nitko ne zna u kojem omjeru sudjeluju):
- veća zaraznost, što diže R0 (početni reprodukcijski faktor) i stoga Rt (trenutni reprodukcijski faktor)
- djelomično izbjegavanje imuniteta što otvara novi bazen zaražljivih i stoga diže Rt.

Zanimljivo je da države koje su imale naročito velik drugi val (Slovačka, Češka, Mađarska) nemaju rast epidemije, što daje nadu da je prirodni imunitet dobra zaštita.

U Hrvatsku je od početka ljeta ušlo preko 12 mil. stranaca (neki samo prošli), što također doprinosi rastu epidemije.

Trenutne projekcije su kao niže. Model uzima u obzir 20-ak varijabli kao što su: zaraženost na 30.9.2020., tamni faktor, duboki tamni broj, brzina zamiranja prirodnog imuniteta, incijalna efektivnost cjepiva, udjel alfa varijante i njena veća zaraznost, istiskivanje alfe od strane delte i njena veća zaraznost, vremenska efikanost cjepiva, sezonalnost, nehomogenost, šokovi (uklj. turiste), mjere i poštivanje, overshoot, preklapanje cijepljenih s prirodno imunima (neki prirodno imuni ne idu na cijepljenje) i još nekoliko varijabli.

Procjenjujem da je udjel delta varijante sada praktički 100%, ove projekcije su s kraja lipnja kad sam ispravno pretpostavio da naši labovi ne detektiraju dobro udjel (i stoga mogao ispravno prognozirati nastanak novog vala):

Projekcije:

Glavni razlog, kao što sam rekao, sada pesimističnijih procjena je manja efektivnost cjepiva, tako da je potpuno moguće da nećemo nikad dosići imunitet krda, tema o kojoj Gordan Lauc i ja već mjesecima pričamo. Ukupna imunost, uzevši u obzir novu zaraženost, cijepljenost i zamiranje oboje sada izgleda ovako. Međutim, moguće je da je prag imuniteta krda za deltu 70% ili više:

Uzevši u obzir paremetre smrtnosti i hospitalizacija, hospitalizacije i smrtnost izgledaju ovako:

Nažalost, svo ovo vrijeme osim mojih nemamo nikakve druge projekcije osim IHME (i nekoliko mehaničkih modela koji su zaista jako loši), a upravo danas je izašla i ilustracija njihove točnosti koja je naprosto katastrofalna, uglavnom promaše svaki novi val, treba im 15-ak dana da ga ‘primjete’, a i nakon toga su im projekcije jako loše. Ilustracija sa zida Vedrana Ožira gdje možete naći detaljno objašnjenje.

Još jedna ilustracija nekvalitete IHME modela je ovdje, naime oni su nam prije samo 13 dana prognozirali da ćemo danas imati zauzetih 340 kovid kreveta, što je zaista jako čudno s obzirom da se radi o varijabli koja se tada mogla praktički mehanički pouzdano izračunati:

Odnedavno modele radi i Josip Nemet, što možete pogledati na njegovu zidu.

Primjetio sam i da mnogi znanstvenici koji sudjeluju u anonimnim difamacijskim grupama i stranicma na FB prigovaraju da moji modeli ‘nisu dobri’ - čini se da su prillično dobri, a sve modele i analize radim besplatno u slobodno vrijeme stvarajući javno dobro koje inače ne bi postojalo (pa čak ni ‘obične’ stvari kao druge analize ovdje).

Jako mi je žao što ni jedan znanstvenik - zagovaratelj najoštrijih mjera nije proizveo baš nikakve analize, a o modelima da i ne govorimo (osim notornog S.U.K.O. pokušaja prof. Rudana i ovog pokušaja prof. Polašeka), iako baš to trebao biti jezik kojim govore. Iako su neki od nijh dobili ogromne budgete baš zahvaljujući pandemiji, ili njihove istraživačko-publicističke kompanije koje bi se trebale baviti baš time imaju rekrodno poslovanje baš zbog pandemije. Žao mi je što za svoju domovinu (bivšu - u slučaju nekoliko stranih znanstvenika agitatora) nisu našli makar malo slobodnog vremena da proizvedu bar nešto, pa da imamo zdravu konkurenciju koja bi dovela do još kvalitetnijih rezultata.

Stoga je jako važan projekt koji je pokrenut nedavno, Infodemija, koji uvjerljivo dokumentira dezinformacije i agitiranje kojem smo bili svjedoci proteklih 18 mjeseci.

EDIT 22.8.2021.

IHME je 19.8. objavio nove projekcije koje su puno pesimističnije od mojih, kao referencu ih stavljam ovdje.

Napomena: Infekcije su im sve infekcije s tamnim faktorom oko 2,6, dakle slučajeve dobijete tako da podijelite ovaj broj s 2,6


Projekcije od od 8.8. i 30.6. su u nastavku

Prethodne projekcije su nas sjajno poslužile, tako da nisam ažurirao model od kraja lipnja. Model je uspješno predvido preokret, tj. ‘novi val’, i to na prilično proaktivan način (nisam vjerovao podacima naših laboratorija o udjelu delte, što se pokazalo ispravnim). Modeli se obično ažuriraju jednom tjedno, pa je trajanje od skoro 6 tjedana zaista posebno.

Prethodni model možete kao referencu vidjeti na dnu.

U ovoj iteraciji uzimaju se u obzir i nove podaci o efektivnosti cjepiva, velik broj turista i tako dalje.

Ovdje dajem samo projekciju broja slučajeva, ostale ključne podatke kasnije (kad nađem vremena).

U perspektivi s dosadašnjim razvojem to izgleda ovako:

Za usporedbu, IHME koji je u zadnjih nekoliko iteracija teško pogrijšio (sve do sredine srpnja nije prepoznao dolazak novog vala, u prethodnoj iteracija je vać za danas imao radikalno veći broj slučajeva …), trenutno ima značajno pesimističnije projekcije, za koje kao i do sada smatram da se neće ostvariti:

U nastavku pogledajte prethodne iteracije, najprije komentar od 24.7.2021., a nakon njega niže model od 30.6.2021.


24.7.2021.

Reprodukcijski faktor je stabilan, i epidemija je kod nas značajno manja nego u turističkoj konkurenciji na Mediteranu:

Model od 30. lipnja još ne treba ažurirati jer skoro pa savršeno i dalje opisuje razvoj, što je vrlo neuobičajeno jer se epidemiološki modeli obično ažuriraju svakih tjedan dana ili češće, te iako je napravljen u modelno najtežem trenutku (preokret trenda + ‘prljavi’ podaci od praznika). To znači da su glavne pretpostavke i mehanika modela vrlo točni. Stoga nam stoga prilično pouzdano opisuje i što bi se dalje moglo događati:

Objašnjenje ove iteracije modela možete pogledati na dnu teksta. Pogledajmo drugi značajan razvoj.

Udjel mladih do 29 u ‘slučajevima’ se više nego udvostručio od početka godine:

Stanje u bolnicama je i dalje manje nego u isto vrijeme prošle godine:

Nažalost, Jadranska Hrvatska je preška incidenciju preko 75 na 100.000 u 14 dana, tako da eventualno stavljanje na crvenu listu ECDC ovisi o udjelu pozitivnih testova, što ćemo znati tek onda. Srećom, čini se da glavno emitivno tržište, Njemačka, ne mari previše na to, te su tek sada stavili Španjolsku i Portugal na svoju ‘crvenu listu’, ali i dalje cijepljeni ne moraju u karanteu po povratku.

Incidencije po županijama možete vidjeti ovdje.

Turistički promet stvara sve veću razliku u odnosu na prošlu godinu:

… te su se ove prognoze od početka veljače održale prilično dobro, usprkos neočekivanom razvoju britanske i indijske varijante, u ovom analitički najkompleksnijem izazovu od kad pamtimo:

U međuvremenu, pokretnuta je informativna i vrlo važna stranica Infodemija.org, za koju se nadam da će postati jako važan alat u borbi protiv infodemije i širenja lažnih vijesti o pandemiji.

U nastavku slijedi opis modela od 30.6. ove godine, kao referenca da ne morate tražiti.

 

30.6.2021.

U ovoj iteraciji najizglednijim smatram porast slučajeva od sada nadalje, iako bih, naravno, bio sretan i s alternativnim scenarijem. IHME za sada ne predviđa porast, nego potpuno gašenje epidemije, a ECDC je nakon katastrofalnih promašaja prestao s projekcijama (na kraju). Uz ovaj najizgledniji scenarij dajem i manje vjerojatni scenarij stabilne epidemije.

Kako biste bolje razumjeli cijeli kontekst epidemije, preporučam da pročitate, ako već niste Kratka povijest pandemije u Hrvatskoj – u iščekivanju 4. vala.

Indijska (delta) varijante zahtjeva veliku pažnju i mijenja pravila igre. U tom smislu ovo je indikacija u kom smjeru stvari mogu ići - nažalost nemamo nikakvih drugih modela na osnovu kojih bismo mogli usporediti (osim rečenog IHME). Glavna nepoznanica je koliko trenutno imamo delta varijante - podatak koji nam nažalost HZJZ ne daje, pa smo u tom ključnom parametru zakinuti za egzakatnost.

UK, jedna od najprocijepljenijih zemalja na svijetu i s najstrožim mjerama ima velik rast slučajeva, a čini se i i svi s kojima su oni bili u intenzivnom doticaju (na grafikonu UK, Irska i neke mediteranske zemlje):

Štoviše, britanska Vlada smatra da više neće moći kontrolirati epidemiju, no smatraju da je poveznica između zaraza i smrti prekinuta (smanjena) zbog cjepiva (a možda i zbog manje letalnosti virusa, o čemu kasnije) ali istovremeno govore o povelikom broju prihvatljivih smrti. To je radikalan preokret od njihove dosadašnje strategije: The new normal? UK's daily Covid cases rise above 20,000 for SECOND day in a row but deaths drop 14% with another 23 victims after Downing Street said 'we must learn to live with the virus' that could see 20,000 deaths a year. To je oko 1400 smrti u Hrvatskoj godišnje. Doduše, na ovaj salto mortale su možda utjecali i potpun gubitak ugleda glavnog UK oštromjeraša (bivši ministar zdravstva) kao i masovne demonstracije protiv lockdowna u Londonu.

Zamislite da netko kaže da u Hrvatskoj od sada nadalje možemo i moramo računati na 1400 umrlih godišnje.

UK nam je naročito važna za promatranje jer trenutno imaju veću epidemiju od svih u EU, jako su procijepljeni i trenutno osrednje mjere (još uvijek dosta strože od naših) - oni su nam u ovom trenutku ‘prozor u budućnost’.

Zaista, nove hospitalizacije im rastu puno sporije od slučajeva:

Puno je primjera gdje vidimo da se epidemija širi i u jako procijepljenim zemljama, te se strategija kontrole epidemije zaokreće k benefitima cjepiva od manje smrtnosti i manje težih obolijevanja, naravno, vezano i uz prirodnu imunost - za obje vrste imunosti sve je više podataka da ona traje dugo, ili zauvijek.

Jedan od zanimljivih parova u tom smislu su Palestina i Izrael, koji su do sada imali kumulativno sličan broj umrlih, Izrael je jedna od prvih i najprocijepljenijih zemalja, a Palestina nije imala skoro nikoga dva puta cijepljenog prije nego je počeo pad. Izrael upravo prestiže Palestinu po broju slučajeva. Zanimljiv par su i Njemačka i BiH. Možemo naći puno takvih primjera.

Delta varijanta se evidentno više širi i to može načelno biti iz dva razloga ili kombinacije:
A. Veća zaraznost (veći R_0),
B. Djelomično zaobilaženje imuniteta. Ono može biti takvo da zarazi neke imune na alfa varijantu kao da nisu imuni, ili ih zarazi ‘manje’ u smislu da se zaraza unutar čovjeka proširi manje. On i dalje bude pozitivan na PCR testu, ali imuna reakcija je dovoljno brza i jaka da se ne razboli ili se razboli manje.

Sudeći po iskustvima iz gornjih primjera (uočite da epidemija raste čak i u Grčkoj koja je donedavno imala vrlo stroge mjere!), razlog B je svakako važan, ako ne i dominantan. Primjetite da ne postoje klinička istraživanja koja bi potvrđivala A, nego se to deduktivno izvodi iz toga da nove, ‘zaraznije’, varijante istiskuju stare, a iz brzine tog istiskivanja izračunava se veća zaraznost.

Bilo kako bilo, efektivna, trenutna stopa širenja delta varijante je zasigurno značajno veća.

Pri dolasku britanskog (alfa) soja oslonio sam se podatke iz naših laboratorija, koji nažalost nisu dobro odradili posao i s velikim zakašnjenjem su nas izvjestili o alfi, i to u značajno manjem postotku nego što je bilo. Uočite da zbog eksponencijalne naravi širenja, ‘greška’ od 0,5% do 5% je ista kao i od 5% do 50% - stoga su mi projekcije kasnile (ali ni jedne druge nisu bile preciznije), za što je možda još i više bilo zaslužno veliko kašnjenje proljeća.

Ovaj put pretpostavljam da naši laboratoriji opet kasne, a pogotovo jer nam daju zbrkane podakte (npr. izvještavaju o broju delta slučajeva u 4 županije, bez navođenja postotka u uzorku?!), te pretpostavljam da ga je 9. lipnja već bilo 10% u svim zaraženima. Iako se smatra da se u načelu širi 40%-60% brže od alfa soja, s obzirom na očito zaobilaženje imuniteta, razradio sam scenarij sa 60% bržim širenjem. Prema njemu (pogotovo ako se u Zadarskoj županiji koja novi najveći broj slučajeva širi delta), on će uskoro postati dominantan i do sredine kolovoza potpuno zavladati:

Pretpostavio sam i tjedni uvoz u početku oko 5%, a kasnije 15% novih slučajeva - Hrvatska ima jedan od najvećih omjera ljetnih turista i stanovnika.

S obzirom na ostale postavke modela dobijamo sljedeći razvoj (u raznim vremenskim perspektivama):

S obzirom na ritam cijepljenja, trenutno put ka kumulativnoj imunosti (od zaraze i cijepljenja) izgleda ovako. Pretpostavio sam prilično konzervatino zamiranje imuniteta od zaraze sa srednjim vremenom 400 dana, iako je vjerojatno da on traje puno duže:

Projekcije umrlih ostaju praktički iste jer očekujem i kod nas sve slabiju vezu između zaraza i smrti. Najveći broj umrlih je u Covid bolnici u KBD, kamo se i dovoze najteži pacijenti koji su možda bili u teškom stanju i negdje ‘pokupili’ Covid.

Što se tiče turizma, situacije je sljedeća. Sutra cijela Hrvatska (ako ne ‘usfali jedan klik’) ostaje u zelenoj ECDC zoni. pri čemu je Primorska Hrvatska s incidencijom 42 najbliža granici od 50:

S obzirom na to, Primorska Hrvatska može ‘izdržati’ još 20% porasta incidencije, a da ostane u zelenoj zoni, što bi se prema ovom scenariju i trebalo dogoditi do iduće iteracije (ako cijela zemlja raste ravnomjerno), tj. četvrtak 8. srpnja. Četvtrak 15. srpnja bi već mogao značiti ispadanje sa zelene liste.


IHME još nije reagirao na moguću promjenu trenda (uglavnom mehanički - zanimljivo će biti vidjeti današnje ažuriranje), a ECDC je odustao od projekcije nakon zadnjeg promašaja (u stvari, nikad nisam ni vidio veći promašaj). Epidemiolog Polašek je jednom objavio model za dva tjedna i nakon potpunog promašaja smjera više ga nije korigirao i ažurirao, a to je jedini model naših znanstvenika.

U svakom slučaju, projekcije su jako teške i neegzaktne, pogotovo u ovakvim faznim pomacima kao kod dominacije nove varijante koja zaobilazi imunost. Nažalost, u Hrvatskoj nitko drugi ne radi projekcije da bismo mogli usporediti i biti pametniji (pa tako ni itko od 26 znanstvenika-Apelista), iako se razvio cijeli ekosustav nekih impotentnih znanstvenika koji se opsesivno bavi mojim analizama i projekcijama (impotentnih - jer ne mogu ništa proizvesti).

Bilo bi jako dobro da imamo više projekcija, jako mi je žao da smo toliko uložili u školovanje svih tih znanstvenika koji ne mogu biti od pomoći kad je naciji najteže, već zadnjih 15 mjeseci.

Dajem još i scenarij ako imamo manje delta varijante, svega 3% na 9.6., uz brojčano sličan uvoz novih slučajeva:

I još samo naglasak na sezonalnost. Činjenica da se delta varijanta razvija iako je ljeto, ne znači da sezonalnost ne utječe (čak i vodeći europski oštromjeraš, njemački virolog Drosten, više ne niječe sezonalnost, nego se raspravlja da li ona utječe 20% ili 40%). Povoljni sezonalni utjecaj je i dalje prisutan, ali u mnogim zemljama veća trenutna zaraznost delta varijante (od stvarne zaraznosti ili zaobilaženja imuniteta) nadmašuje i taj utjecaj.


Dakle, ukupno ulazimo u duboko političko-interpretacijsku zonu s glavnim pitanjima:

1. Kako će se vodeće nacije odnositi prema činjenici da i velika procijepljenost ne garantira smirivanje epidemije, ako dovodi do manje smrti - hoće li krenuti putem UK?

2. Kako će se zaista i kod nas odviti raskidanje (slabljenje) dosadašnje veze između zaraza i smrti?

3. Je li delta varijanta manje smrtnosna, teza koju sada promiču i neki od najčvršćih oštromjeraša (primjerice, akademik Đikić)?

4. Kako će politički reagirati Njemačka i druge nama emitivne turističke zemlje s obzirom na mogući rast slučajeva?

Previous
Previous

Kolektivni imunitet (imunitet krda) na SARS-CoV-2 nije moguće postići cijepljenjem i tu strategiju treba zaboraviti

Next
Next

Je li pandemija gotova i trebamo li se cijepiti?